Dojenčki in majhni otroci so še posebej izpostavljeni tveganju za pomanjkanje vitamina D, saj jih pozimi zaradi mraza ter poleti zaradi močnega sonca ščitimo pred sončnimi žarki.
Pomanjkanje vitamina D je zaradi sodobnega načina življenja vedno bolj razširjeno. Jeseni, pozimi in zgodaj spomladi, ko je sonce šibkješe in se UVB-žarki ne približajo pravemu kotu se vitamin D ne more tvoriti. Natančno vsebnost vitamina D v vašem telesu pa lahko ugotovijo z laboratorijsko preiskavo krvi.
Kar 4 od 5 prebivalcev Slovenije je nezadostno preskrbljenih. V Sloveniji je sonce za nastanek vitamina D dovolj močno le od aprila do oktobra, zato se pozimi skoraj ne more tvoriti. Raziskava iz leta 2019 je pokazala, da kar 4 od 5 odraslih prebivalcev Slovenije 6 mesecev v letu (od novembra do aprila) niso zadostno preskrbljeni z vitaminom D. Približno 40 % udeležencev pa je imelo v krvi premajhno serumsko koncentracijo, kar pomeni pomanjkanje vitamina D.*
Raziskava: * Hribar M, Hristov H, Gregorič M, et al. Nutrihealth Study: Seasonal Variation in Vitamin D Status Among the Slovenian Adult and Elderly Population. Nutrients. 2020;12(6):1838. Published 2020 Jun 19. doi:10.3390/nu12061838
Vitamin D je hranilo, ki pomaga telesu, da iz živil, ki jih zaužijemo, absorbira kalcij. Skupaj kalcij in vitamin D tvorita kosti in jih ohranjata močne. Vitamin D ima prav tako zelo pomembno vlogo pri ohranjanju zdravja srca in v boju proti okužbam. Vitamin D3 je ena izmed oblik vitamina D, ki je veliko bolj učinkovita od običajne oblike, njegova pretvorba v telesu pa je bistveno hitrejša, zato je pogosto dodan v prehranska dopolnila. Otroci potrebujejo vitamin D za izgradnjo močnih kosti in za hitrejše celjenje kosti po poškodbi, kot je zlom. Uživanje se svetuje že v prvih mesecih po rojstvu, saj je vitamin D pomemben pri krepitvi imunskega sistema, ohranjanju normalne ravni kalcija v krvi, ohranjanju zdravih zob in mišic, preprečevanju zobne gnilobe ter zagotavljanju normalnega strjevanja krvi.
Najbogatejši prehranski viri so z maščobo bogata živila, kot so mastne ribe (sardine, losos, tuna), jetra, jajčni rumenjak, mleko in mlečni izdelki. Rastlinska živila vsebujejo zelo majhne količine vitamina D.